РусскийEnglish

Наукова конференція з міжнародною участю, що присвячена 40-річчю створення Інституту проблем кріобиології і кріомедицини НАН України.
Харків, 18-19 жовтня 2012 р.

Інституту проблем кріобіології
і кріомедицини НАН України 40 років

Інститут проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України заснований у 1972 році у місті Харкові на основі двох лабораторій Фізико-технічного інституту низьких температур Академії Наук УРСР і проблемної науково-дослідної лабораторії низькотемпературного консервування кісткового мозку та крові Харківського інституту удосконалення лікарів. Він був і залишається єдиним в країні і країнах СНД інститутом такого профілю. Ініціаторами створення інституту були академік НАН України Б.І. Вєркін і член-кореспондент НАН України М.С. Пушкар, який став першим директором інституту.

З 1983 року до початку 2011 року інститут працював під керівництвом академіка НАН України В.І. Грищенка. Він першим в Україні для лікування безплідності почав застосовувати допоміжні репродуктивні технології: метод штучної інсемінації спермою чоловіка і донора, метод екстракорпорального запліднення та інші. Завдяки проведеним дослідженням під керівництвом В.І. Грищенка вперше в Україні в 1991 р. народилася дівчинка, зачаття якої відбулося in vitro. Впровадження цих методів дає можливість покращити демографічну ситуацію в країні. Під керівництвом академіка В.І. Грищенка створені, сертифіковані кріоконсервовані препарати плаценти, які наразі успішно використовуються у клінічний практиці. При застосуванні тканинних і клітинних біопрепаратів пацієнт одержує біологічно активні збалансовані сполуки природного походження, які впливають на метаболізм організму в цілому, а також клітини, здатні виконувати замісні функції. Прикладом практичного застосування холоду у медицині є діяльність Банку аутологічної пуповинної крові, яка зберігається для новонародженої дитини в замороженому стані та може бути використана для лікування дитини при необхідності у будь-який момент. Особливої уваги заслуговує розробка препаратів нового класу, створених із клітин дорослого організму пацієнта та культивованих. Такі препарати можуть використовуватись для цього ж пацієнта в ортопедичній практиці, при лікуванні важких ран, опіків, неврологічної патології і в косметичній медицині.

Наразі директором інституту є академік НАН України А.М. Гольцев. Він вперше довів можливість спрямованої зміни імунореактивності алогенного кісткового мозку після визначених режимів кріоконсервування з мінімізацією імунного конфлікту у вигляді хвороби «трансплантат проти хазяїна». Під його керівництвом на протязі останніх років на конкурсних засадах виконуються роботи, спрямовані на теоретичне обґрунтування та практичне використання сучасних нанотехнологій та кріогенних технологій в біології і медицині згідно зі спільною Програмою цільових ініціатив УНТЦ і НАНУ та комплексною програмою НАН України "Розроблення новітніх медико-біологічних та біоінженерних технологій для здоров'я людини та народного господарства". Академіком А.М. Гольцевим досліджено вплив факторів кріоконсервування на стан генома клітин, зокрема, на експресію генів самопідтримки, проліферації і диференціювання стовбурових кровотворних і стромальних елементів імунокомпетентних клітин різного походження та стовбурових ракових клітин. Вивчено стан генетичного апарату імунокомпетентних клітин після застосування фетального матеріалу в умовах «інтактного» організму і при ряді патологій.

Основними напрямками наукових досліджень інституту є:
Дослідження механізмів кріопошкоджень, кріозахисту, природної стійкості біологічних об’єктів до холоду та їх репарації після дії холоду.
Створення ефективних способів штучного кріохзахисту біологічних систем різного рівня організації та на їх основі розробка технологій кріоконсервування біологічних об’єктів і технічних засобів їх реалізації.
Використання гіпотермії, кріотерапії та кріоконсервованих біологічних об’єктів у лікуванні різних захворювань.
Клітинна та тканинна терапія.


На підставі фундаментальних досліджень, які ведуться в інституті, більше десятка розробок, що мають важливе значення для медицини та економіки, були реалізовані на практиці. Серед них є такі, що не мають світових аналогів.

Кріоконсервування органів, тканин і клітин людини, їх тривале зберігання у низькотемпературних банках надає можливість використання цих біологічних об'єктів у терапії дорослих і дітей з аплазіями кровотворення, лейкозами, злоякісними пухлинами, діабетом, безпліддям і та інш. В інституті створені високоефективні методи штучного охолодження людини, що дозволяє регулювати рівень функціональної активності різних систем організму і таким чином ефективно впливати на швидкість одужання при алкоголізмі, отруєннях, вегетативно-судинних розладах та інших захворюваннях.

Для впровадження в практику наукових розробок Інституту проблем кріобіології и кріомедицини НАН України в галузі низькотемпературного консервування біологічних об'ектів, гіпотермії, кріотерапії і кріохірургії в 1974 р. було створено самостійний підрозділ — Дослідне виробництво, що у 1980 р. було перетворене в Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро з дослідним виробництвом Інституту проблем кріобіології і кріомедицини (СКТБ и ДП ІПКіК НАН України). Наразі СКТБ з ДП займається розробкою, виотовленням і впровадженням в технологичні процеси обладнання, забезпечуючого тривале збереження, переробку біоматериалів і виробництво біопрепаратів.

Адреса оргкомітету:
вул. Переяславська, 23
м. Харків,
Україна, 61015
телефони: +38 (057) 373-41-43, 373-38-07, 373-30-39
факс: +38 (057) 373-30-84
електронна пошта: cryo@online.kharkov.ua