Історія Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
25 лютого 1972 Президія Академії наук УРСР прийняла постанову "про організацію Інституту проблем кріогенної біології і медицини АН УРСР", в результаті чого, на базі двох лабораторій Фізііко-технічного інституту низьких температур і проблемної науково-дослідної лабораторії низькотемпературного консервування кісткового мозку і крові Харківського інституту удосконалення лікарів в системі Академії наук виник новий унікальний інститут. Ініціаторами створення інституту були академік В.І. Веркин і чл.-кореспондент Н.С. Пушкар, який став першим директором інституту.
|
|
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини був і залишається на сьогоднішній день одним в країні і в СНД інститутом такого профілю.
У 1972 році інститут складався з 6 наукових відділів. В інституті працювало 4 доктори та 33 кандидати наук.
Основними напрямками наукових досліджень інституту були:
- фундаментальні дослідження механізмів кріоушкоджень і кріозахисту біологічних структур на різних рівнях їх організації.
- дослідження антигенної перебудови тканин в процесі низькотемпературного консервування.
- розробка науково обґрунтованих методів низькотемпературної консервації тканин і створення необхідного кріогенного обладнання.
- створення і вивчення нових кріопротекторів.
|
Перший ківш на будівництві робочого корпусу (1973 г.)
(З особистого архіву проф. Б.П. Сандомирського)
|
У 1976 році в інституті була створена і затверджена Наукова рада з проблеми кріобіологія і кріомедицина.
З метою впровадження наукових досягнень в практику як клінічна база для інституту була затверджена міська клінічна лікарня №13. У 1979 році в якості клінічної бази для впровадження результатів науково-технічних розробок в лікувальну практику інституту була виділено клінічна лікарня Південної залізниці.
У наступні роки в рамках намічених наукових напрямків в інституті тривають дослідження, спрямовані на вивчення впливу низьких температур і пов'язаних з ними факторів на білки, ферментні системи, мембранні структури, системи нейро-гуморальної регуляції, а також клітини тканини і органи з метою з'ясування механізмів їх пошкодження і репарації, а також визначення можливих шляхів кріозахисту біологічних структур.
У 1980 році при інституті була затверджена спеціалізована вчена рада із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук за спеціальностями: кріобіологія і фізіологія людини і тварин.
|
|
Перший іноземний гість інституту доктор Девід Пег
Перший директор інституту член-кор. НАН України
Микола Сидорович Пушкар.
Перша завідуюча відділом інформації інституту
Зоя Борисівна Кам'янецька
(З особистого архіву проф. Б.П. Сандомирського)
|
|
22 грудня 1981 року відбулося перше засідання вченої ради по захисту докторських і кандидатських дисертацій за спеціальністю "кріобіологія".
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини розвивався як комплексне науково-дослідна установа, де спільно працюють вчені з різних галузей науки. З 1981 року при інституті функціонує специальне конструкторське технологічне бюро, в якому розробляються прилади як для наукових досліджень, так і для промислового застосування в галузі кріобіології і кріомедицини.
З 1983 до 2011 року інститутом керував академік НАН України В.І. Грищенко.
На базі інституту в травні 1994 року було створено Українське товариство кріобіології і кріомедицини, перший з'їзд якого був в жовтні 1995 року.
В інституті на базі відділу кріобіології систем репродукції була створена Українсько-Американська лабораторія репродукції і генетики (УАЛ), спільне керівництво якої здійснюють академік НАН України В.І. Грищенко і директор Чиказького інституту репродукції і генетики проф. Ю.С. Верлінський.
12 грудня 1997 року в базі інституту було створено Міжвідомчий науковий центр з кріобіології і кріомедицини, головним завданням якого стало використання найбільш вагомих досягнень інституту в галузі фундаментальної та прикладної кріобіології і кріомедицини.
|
Конференція з питань кріобіології і кріомедицини під егідою ЮНЕСКО.
(Зліва направо): академік АМН України ректор Одеського державного медичного університету
Валерій Миколайович Запорожан.
директор ІПК і К академік НАН України Валентин Іванович Грищенко,
член-кор. НАН України Аполлон Максимович Білоус,
професор Борис Петрович Сандомирський.
(З особистого архіву проф. Б.П. Сандомирського)
|
У 1998 році в інституті розпочала роботу Міжнародна кафедра кріобіології під егідою ЮНЕСКО.
У 1997-1999 на основі багаторічних розробок інституту сформувався новий напрям в медицині - клітинна терапія. Наукові розробки інституту в цій галузі використовувалися багатьма лікувальними установами як в Харкові і області, так і по Україні, а також за кордоном.
Протягом своєї діяльності інститут співпрацює з багатьма науковими закордонними партнерами з таких країн як Великобританія, Бельгія, Болгарія, Німеччина, Ізраїль, США, Японія та ін.
На сьогодні до складу інституту входить 16 наукових відділів. В інституті працює 18 докторів наук і 116 кандидатів наук.
Інститут має ряд розробок, які успішно впроваджені в клініках. Серед них слід відзначити технологію надшвидкого охолодження заморожування сперми і ембріонів людини, кріоконсервацію і ліофілізацію організмів різних таксономічних груп, довгострокового зберігання різноманітних біологічних об'єктів, трансплантацію і корекцію ендокринних порушень за допомогою кріоконсервованих клітин і тканин, лікування захворювань різної етіології на основі застосування кріоконсервованих біооб`єктів ембріональних нервових і гемопоетичних клітин.
|
|
Вручення диплома і знака лауреата державної премії України 2002 р академіку В.І. Грищенко президентом України Л.Д. Кучмою.
(З особистого архіву академіка В.І.Грищенко)
|
|
Контактна інформація:
Україна, 61016, Харків, вул. Переяславська 23,
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
Тел: +38 057 373 4143, 373 8807, 373 3039; Факс: +38 057 373 5952
Електронна пошта: cryo.ua@gmail.com
|
|
|