Зараз особлива увага приділяється розробці методів виділення, кріоконсервування та вивчення структурно-функціональних характеристик ядросодержащих (CD45 + ) клітин, в тому числі стовбурових гемопоетичних (CD34 + ) клітин кордової (пуповинної, плацентарної) крові людини [ 4-6 ].
Для вивчення різних структурно-функціональних характеристик клітин застосовується комплексний підхід: визначається функціональний стан мембрани, апоптоз клітин, метаболічна активність і, головне, здатність гемопоетичних стовбурових клітин кордової крові до проліферації і диференціації. Вивчається вплив кріопротекторів різного механізму дії та процесу кріоконсервування на ядерні клітини і еритроцити кордової крові.
Все дослідження проводяться з використанням найсучасніших методів: проточною цитофлуориметрії; культуральних методів дослідження клоногенної активності клітин; електронної мікроскопії; біохімічних методів.
У відділі кріоцітологіі і кількісної морфології наявний проточний цитофлуориметр FACS Calibur фірми Becton Dickinson (США) , наукові дослідження на якому проводять всі співробітники інституту.
Використання комплексного підходу і сучасних методів дослідження структурно-функціонального стану клітин на кожному етапі кріоконсервування (виділення, обробка кріопротектор і після заморожування-відігрівання), дозволяє об'єктивно визначати рівень життєздатності клітин, вид ушкодження і їх здатність до поділу в залежності від виду пошкоджуючого фактора.
Проведені дослідження дозволили розробити унікальний безвідмивочний метод кріоконсервування цільної кордової крові, що забезпечує високу збереженість і життєздатність одночасно в препараті двох типів клітин (еритроцитів, ядерні клітин, в тому числі і стовбурових гемопоетичних CD34 + -клітин) і біологічно активних речовин плазми кордової крові. Метод захищений патентом України [ 7 ].
Грунтуючись на отриманих фундаментальних результатах, також розроблені і захищені патентами України нові методи виділення і кріоконсервування стовбурових гемопоетичних клітин [8]. Розроблені технології впроваджені і успішно використовуються в практиці Державного підприємства "МНЦ К і К НАН, АМН та МОЗ України" .
Основні публікації відділу
|