Дополнительные научные формирования

На главную страницу


Відділ кріоцітологіі
і кількісної морфології
Наукові співробітники відділу:

Відділ був створений в квітні 1993 року. З 1993 по 2003р. відділом керував д.м.н., професор Капрельянц А.С. З 2003 року по теперішній час відділом керує д.б.н. Бабійчук Любов Олександрівна.

Основним напрямком наукової діяльності відділу є: вивчення молекулярних механізмів структурно-функціональних змін клітин кордової крові, в тому числі і стовбурових гемопоетичних (CD34 + -клітин), а також модифікацій плазматичної мембрани еритроцитів кордової та донорської крові людини, які лежать в основі кріочутливості та кріорезістентності клітин, під впливом кріопротекторів різного механізму дії та низьких температур; розробка нових технологій кріоконсервування клітин кордової крові.

Керівник відділу:
доктор
біологічних наук
Любов
Олександрівна
Бабійчук

При дослідженні механізмів температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів до факторів низькотемпературного консервування була доведена визначальна роль в цих процесах білків цитоскелету клітин, модифікація яких призводить до підвищення стійкості еритроцитів до дії факторів заморожування-відігрівання за умови їх холодової експозиції в розчинах кріопротектори полиетиленоксиду з м .м. 1500 (ВЕО-1500) [ 1 ].

Показано, що спрямованість структурної модифікації плазматичних мембран і білків цитоскелету клітин визначається впливом температури і рівнем дегідратації під дією непроникаючої кріопротектори ВЕО-1500 на системи, які регулюють їх структурно-функціональний стан. Це пов'язано зі змінами концентрації внутрішньоклітинного Са 2 + і рівня фосфорилювання білків.

В результаті проведеного вивчення механізмів стабілізації клітин до дії непроникаючої кріопротектори і низьких температур обгрунтовані нові підходи для пролонгованих форм структурно-функціонального стану клітин на початкових етапах перед кріоконсервування з метою підвищення їх стійкості до заморожування-відігрівання [ 2 ]. Ці підходи полягають у формуванні певних температурно-осмотичних умов, при яких відбувається стабілізація плазматичних мембран і білків цитоскелету. На основі принципу "холодової стабілізації" розроблений і захищений патентом України [ 3 ] безвідмивочний спосіб кріоконсервування еритроцитів, який дозволяє в значній мірі підвищити їх стійкість до заморожування-відігрівання і зберігати структурно-функціональні показники клітин на досить високому рівні. Цей метод є більш перспективним порівняно з існуючими і може знайти широке застосування в практичній медицині. .

Зараз особлива увага приділяється розробці методів виділення, кріоконсервування та вивчення структурно-функціональних характеристик ядросодержащих (CD45 + ) клітин, в тому числі стовбурових гемопоетичних (CD34 + ) клітин кордової (пуповинної, плацентарної) крові людини [ 4-6 ].

Для вивчення різних структурно-функціональних характеристик клітин застосовується комплексний підхід: визначається функціональний стан мембрани, апоптоз клітин, метаболічна активність і, головне, здатність гемопоетичних стовбурових клітин кордової крові до проліферації і диференціації. Вивчається вплив кріопротекторів різного механізму дії та процесу кріоконсервування на ядерні клітини і еритроцити кордової крові.

Все дослідження проводяться з використанням найсучасніших методів: проточною цитофлуориметрії; культуральних методів дослідження клоногенної активності клітин; електронної мікроскопії; біохімічних методів.

У відділі кріоцітологіі і кількісної морфології наявний проточний цитофлуориметр FACS Calibur фірми Becton Dickinson (США) , наукові дослідження на якому проводять всі співробітники інституту.

Використання комплексного підходу і сучасних методів дослідження структурно-функціонального стану клітин на кожному етапі кріоконсервування (виділення, обробка кріопротектор і після заморожування-відігрівання), дозволяє об'єктивно визначати рівень життєздатності клітин, вид ушкодження і їх здатність до поділу в залежності від виду пошкоджуючого фактора.

Проведені дослідження дозволили розробити унікальний безвідмивочний метод кріоконсервування цільної кордової крові, що забезпечує високу збереженість і життєздатність одночасно в препараті двох типів клітин (еритроцитів, ядерні клітин, в тому числі і стовбурових гемопоетичних CD34 + -клітин) і біологічно активних речовин плазми кордової крові. Метод захищений патентом України [ 7 ].

Грунтуючись на отриманих фундаментальних результатах, також розроблені і захищені патентами України нові методи виділення і кріоконсервування стовбурових гемопоетичних клітин [8]. Розроблені технології впроваджені і успішно використовуються в практиці Державного підприємства "МНЦ К і К НАН, АМН та МОЗ України" .

Основні публікації відділу


Контактна інформація:
Україна, 61016, Харків, вул. Переяславська 23,
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
Тел: +38 057 373 4143,   373 8807,   373 3039;     Факс: +38 057 373 5952
Електронна пошта: cryo.ua@gmail.com