На підставі раніше запропонованої нами концепції можливості використання кріоконсервування як фактора управління станом біооб'єкту, розробляються умови і режими кріоконсервування дозволяють змінювати компонентний склад, імуногенні й імуномодулюючі характеристики кровотворної тканини. Підтверджено факт і досліджуються механізми, що обумовлюють мінімізацію розвитку імунного конфлікту у вигляді хвороби "трансплантат проти господаря" (БТПХ) при трансплантації кріоконсервованого гістонесовместімого кісткового мозку (КМ). Вивчаються патогенетичні основи мінімізації розвитку даної патології при одночасному застосуванні кріоконсервованого КМ і КФП різного терміну гестації і ролі мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) фетальної печінки в активації T-reg клітин через активацію індоламін-2,3-діоксигенази (ІДО). У руслі цього напрямку ведеться конкурсна робота відповідно до "Програми цільових ініціатив з досліджень та розвитку" (УНТЦ та НАН України), присвячена розробці технологій культивування МСК кісткового мозку з використанням нанокомпозитних покриттів для регуляції процесів їх самопідтримки, диференціювання і метаболічної активності.
Проводяться дослідження по вивченню впливу чинників кріоконсервування на стан генома стовбурових і імунокомпетентних клітин, зокрема, особливостей експресії генів самопідтримки, проліферації і диференціювання СКК і МСК з різних джерел. Отримано докази і ведеться вивчення механізму реалізації ефекту "ревіталізації" фетальних тканин пізніх термінів гестації після кріоконсервування. У зв'язку з цим, вивчаються механізми впливу певних режимів кріоконсервування як фактора підвищення терапевтичного потенціалу ПФПК. Обґрунтовується можливість певних режимів кріоконсервування реалізувати ефект селективного збагачення гетерогенної популяції клітинами з фенотипическими ознаками стовбурових попередників.
У відділі вперше сформовано напрямок досліджень з оцінки протипухлинної активності кріоконсервованих ПФПК і їх коригуючого впливу на стан иммунокомпетентной сфери пухлини-носіїв. Проводиться атестація стану стовбурових ракових клітин (СРК) і їх чутливості до факторів кріоконсервування; продемонстрований "ревіталізірующій" ефект криовоздействия на СРК в "старіючої" культурі.
З позицій розуміння значимості вихідного стану біооб'єкту у визначенні ефективності його кріоконсервування розробляються "адаптовані" режими кріоконсервування КМ донорів з АИЗ для аутотрансплантації і корекції гемопоетичного плацдарму.
Вивчаються механізми впливу ПФПК (КФП, фракції МСК, СКК і ін.) На різні системи організму в умовах розвитку пухлинного процесу, включаючи генетично детерміновану онкопатологію. З метою обґрунтування онкобезопасності, в даний час ведуться дослідження з оцінки бластогенной активності самих ПФПК. На рівні транскрипційних каскадів, а саме, експресії протоонкогенов вивчається стан генетичного апарату імунокомпетентних клітин після застосування фетального матеріалу в умовах "интактного" організму і при ряді патологій.
Одним з важливих розділів роботи відділу є дослідження по вивченню біологічної активності різних компонентів кордової крові. Розроблено і дозволений до застосування в клініці оригінальний препарат "Кріоцелл-Гемокорд", створений на основі кордової крові людини, який вже знайшов широке застосування в лікуванні патологічних станів організму різної етіології. В даний час на рівні доклінічних випробувань отримані переконливі дані його противірусної активності.
Основні публікації відділу
|