Дополнительные научные формирования

На главную страницу


Відділ кріоморфологіі
Наукові співробітники відділу:

Відділ кріоморфологіі є одним з найстаріших підрозділів ІПКіК, які мають свої і продовжують наукові традиції, закладені ще першими керівниками відділу відомими вченими: проф. В. М. Чередниченко та проф. Є.Я. Панковим.

Відділ має багатий досвід дослідження структурно - функціональних показників, що характеризують ступінь пошкодження клітин на різних етапах кріоконсервування, а також при інших екстремальних впливах [ 1 ].

Багато років основним напрямком наукових досліджень відділу є вивчення адаптаційно-регенераторних здібностей клітин і тканин після холодового впливу, а також в умовах природного і штучного анабіозу [ 6, 8 ].

Значна увага приділяється аналізу морфологічного стану клітин, тканин і органів при гіпотермічному зберіганні [ 4, 9 ].

На моделі культивованих клітин проводяться дослідження впливу температур різного діапазону на біосинтетичні процеси. Показано, що швидкість синтезу ядерних білків індукується температурним фактором, в тому числі холодовим, і в період відновлення клітин випереджає швидкість синтезу сумарних клітинних білків, при цьому відновні процеси після дії гіпотермії на клітинному і організмовому рівнях мають спільні закономірності [2 ].

Значна увага у відділі було приділено електронно-мікроскопічному дослідженню процесів кристалоутворення в розчинах різних кріопротекторів і клітинних суспензіях. Показано, що навіть в присутності кріопротекторів при швидких режимах заморожування спостерігаються неоднорідне стиснення клітин і деформація їх поверхні кристалами позаклітинного льоду [ 1, 10 ].


Вперше експериментально вивчено динаміку процесів рекристалізації, що відбуваються в еритроцитах на етапі ізотермічного витримування (-20 ...- 30 oС) при двухступенчатом заморожуванні. Визначено час "танення" кристалів внутрішньоклітинного льоду і зневоднення клітин. Визначено значення коефіцієнта проникності мембрани еритроцитів людини для води, отримане на підставі теоретичної оцінки та експериментальних значень часу танення кристалів внутрішньоклітинного льоду і зневоднення клітин [ 10 ].

В останні роки у відділі значна увага приділяється вивченню морфофункціональних аспектів дії плацентарної тканини на органи і системи цілісного організму, визначення структурних перебудов, що пояснюють стимулюючу і замісну функції трансплантатів [ 3, 5 ].

На моделі експериментального атеросклерозу вивчено вплив введення алогенних кріоконсервованої плаценти (АКП). Показано, що біологічно активні речовини, що містяться в матеріалі, здатні впливати на основні ланки атерогенезу і викликати регрес експериментального атеросклерозу. Встановлено, що введення АКП має яскраво виражені гіполіпідемічні, вазотрофічні і вазопротекторні ефекти [ 7 ].

Наші технічні можливості: Відділ має одну із найкращих в Україні електронно-мікроскопічних лабораторій, що має в своєму розпорядженні електронні мікроскопи: трансмісійний, забезпечений системою знімання зображення САІ - 01А (АТ "Selmi") на базі CCD камери DX- 2 і програми аналізу зображення (фірми "KAPPA" , Німеччина) і растровий з цифровим виведенням зображення фірми "SEO". Відділ укомплектований сучасним мікроскопічним обладнанням, що дозволяє застосовувати в дослідженнях методи морфометричного, фотометричного аналізу.

У відділі проводяться комплексні дослідження з вивчення ефективності застосування біологічних препаратів фетоплацентарного комплексу в експерименті з використанням методів цито- і гистохимии, біохімії, імуноферментного аналізу.

Співробітники відділу захистили 3 докторські та 15 кандидатських дисертацій.


Основні публікації відділу


Контактна інформація:
Україна, 61016, Харків, вул. Переяславська 23,
Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
Тел: +38 057 373 4143,   373 8807,   373 3039;     Факс: +38 057 373 5952
Електронна пошта: cryo.ua@gmail.com